Egy kép többet mond 1000 szónál – nincs ez másként az interneten sem, gondolj csak a mémekre.
Ha saját weboldalt készítesz és üzemeltetsz, blogot írsz, vagy rendszeresen posztolsz social media csatornákon, mindenképpen szükséged lesz egy hatékony képszerkesztőre.
A legjobb online alkalmazás erre a célra jelenleg a Canva.
A képszerkesztés nagyon erősen összekapcsolódott az emberek fejében a Photoshoppal, holott már elég régóta sok másik, nagyon ügyes képszerkesztő program közül is választhatunk. A legtöbb ráadásul sokkal egyszerűbben kezelhető és tanulható, mint a nagy klasszikus.
Több online képszerkesztő alkalmazást kipróbáltam már (a cikk végén találasz az alternatívákról egy listát), de bátran kimerem jelenteni, hogy ma a Canva a legbiztosabb választás. Legalábbis az átlagos, azaz mélyebb grafikai tudást nélkülöző felhasználó számára. A profi grafikusok meg úgyis választanak maguknak valami komolyabb programot.
A Canva sokoldalú, könnyen meg- és kiismerhető, nagyon hatékony eszköz.
Baromi egyszerű kezelni, ezért akkor is mindenképpen érdemes egy próbát tenni vele, ha egyébként sikítófrászt kapsz a képszerkesztésnek még a gondolatától is.
A Canva legfontosabb előnyei
- ingyenes, vagyis pontosabban „freemium” modellben működik. Ez azt jelenti, hogy a legfontosabb alapfunkciók ingyenesek, azonban vannak „pro” lehetőségek, amelyekért fizetni kell. Szerencsére a Canva alap, ingyenes verziója is nagyon sok mindent tud. Előfizetned rá akkor érdemes, ha rendszeresen szeretnél profi grafikai anyagokat gyártani.
- a Canva online program, azaz nem kell letöltened a saját számítógépedre, és bármikor hozzáférhetsz a rengeteg beépített sablonhoz, mintához, képekhez és más vizuális elemekhez.
- magyarul is jól használható
- rengeteg előre gyártott sablon: a Canva egyik legszimpatikusabb tulajdonsága, hogy nagyon sok előre elkészített minta közül választhatsz. A mintákat természetesen módosíthatod is kedvedre.
- előre beállított social media poszt méretek. Nem kell utólag átméretezned a képeidet, hogy pont megfeleljenek például Facebook borítóképnek vagy Instagram posztnak.
- intuitív kezelőfelület, grafikai tudás nélkül is hatékonyan használható. A Canva kezelése nagyon könnyen elsajátítható, nem kell képzett grafikusnak lenned ahhoz, hogy szuper képanyagot hozz létre.
- beépített képbank. A Canva saját képtárral is rendelkezik, ahonnan jogtisztán, és sok esetben ingyenesen tölthetsz le rengeteg képet, fotót, amiket aztán rögtön szerkeszthetsz is. (Ha jogtisztán felhasználható képeket keresel, érdemes az Unsplash és a Pexels oldalakon is körülnézni)
- segít megtanulni az alapvető grafikai tudnivalókat. A Canva designiskolában egy rakás (részben ingyenes) online kurzust érhetsz el, amik érthetően és egyszerűen mutatják be a képszerkesztés alapjait.
A Canvával készíthetsz logót, infografikákat, Facebook borítóképet, Instagram vagy Twitter-bejegyzést, blog szalagképet, saját Email-fejlécet, Pinterest és Tumblr-grafikát, de akár prezentációkat, plakátot, sőt, akár még póló mintát is.
Egy mondatban összefoglalva a lényeget,
a Canva ingyenes verziója szinte mindent tud, amire szükséged lehet, hogy megold a saját honlapod, blogod vagy közösségi média bejegyzéseid képigényét.
A Canva használata
A használathoz először létre kell hoznod a saját Canva fiókodat. Az emailes megoldás mellett regisztrálhatsz Google vagy Facebook fiókkal is.
Belépés után rögtön el is kezdheted a szerkesztést, ha a Terv készítése gombra kattintasz. Ha már szerkesztettél a Canvában, a korábbi anyagaidat a a Minden terved menüpont alatt találod meg.
Új terv készítésekor először kiválaszthatod milyen jellegű képet szeretnél létrehozni (Facebook bejegyzés, logó, stb.), majd máris a szerkesztő felületen találod magad. Az előre megadott méreteken kívül természetesen van lehetőség egyedi méretű képek szerkesztésére is.
Képszerkesztés
A képszerkesztő felületen a bal oldali menü lesz az egyik legfontosabb eszköztárad. Itt találod az előre elkészített sablonokat, a Canva saját fotótárát is elérheted innen, valamint itt választhatod ki, milyen grafikai elemeket (kör, vonalak, alakzatok, grafikon, stb) szeretnél hozzáadni a képedhez.
Ugyanitt találod a szöveg hozzáadásának és a háttér beállításának lehetőségét is, sőt, akár videót is szúrhatsz a képekbe. A feltöltések menüpont alatt saját képeket és videókat is hozzáadhatsz a képekhez. A lehetőségek még ezzel sem fulladtak ki: akár rendes Google térképet, GIF-eket, emoji hangulatjelek tömegét, vagy YouTube videókat is ágyazhatsz az anyagodba.
Természetesen az ilyen dinamikus, interaktív tartalmak nem fognak működni, ha képformátumban (JPG, PNG) töltöd le a kész anyagot. Csak akkor, ha prezentációként mutatod be. Kivétel a videók, mert jelenleg már teszt verzióban elérhető az MP4 formátumú (videó) letöltés is.
A felső menüsorban a kiválasztott grafikai elemeket szerkesztheted. Állíthatod a színeket, áttetszővé tehetsz szövegeket és képeket, nagy szabadságot kapsz a betűtípusok kiválasztásában, a szövegek méretezéseben és szerkesztésében.
De akár linket is rejthetsz el a képeiden, amelyeket prezentációként vagy PDF formátumban kattinthatóak lesznek (képformátumnál nem). A képeket különböző szűrőkkel is feldobhatod, valamint számos más beállítási lehetőséget (tónusok, színtelítettség, kontraszt, fényerő, stb.) is kapsz.
A kész terveket letöltheted többféle képformátumban; nyomtathatod, és egyenesen meg is oszthatod emailben, valamint Facebookon, Twitteren és más közösségi oldalakon is. Lehetőséged van közvetlenül felhő alapú tárhelyre is menteni az anyagaidat (a Google Drive már működik, a Dropbox és a OneDrive még bétában fut).
Talán az eddigiekből is kiderült már, hogy egyáltalán nem rakétatudomány a Canvát kezelni.
Nem bonyolultabb használni, mint mondjuk a jó öreg Paintet – miközben milliószor többet tud.
Megtanít a grafikai alapokra
A Canva desingiskolája egy sor online kurzuson keresztül segít megtanulni a program használatát, miközben fejleszti a grafikai alapkészségeket is.
Például bemutatja, hogyan készíthetsz szuper ábrákat és statisztikákat, miként válaszd ki és kombináld az online betűtípusokat, hogyan használd ki kreatívan a színekben rejlő lehetőségeket. De van oktató videó arról is, hogyan integráld a kész grafikáidat a Mailchimp email marketing alkalmazásba.
Képleméretezés
A Canvával hatékonyan tudod szabályozni a képfájlok méretét is. Ez azért fontos, mert ma a legtöbb kép fájlmérete alapból több MB-re rúg, holott egy honlap esetében nem érdemes 200-300 KB fölé menni, különben menthetetlenül le fog lassulni a betöltési sebesség.
A képfájl méretezésének a Canvában két módja van: az egyéni méretek használata (pl. ha tudjuk, hogy a weboldalunkon egy 600 x 160 pixeles logó fér el, akkor nem kell tízszeres méretben elkészítened, hanem csinálhatod egyből a pontos méretben); és a kész grafika letöltésekor a képfájl minőség megadása.
A képek leméretézését egyébként a Canván kívül is megoldhatod például a JPEG Optimizer, a CompressJPG, vagy a TinyJPG online alkalmazással is.
Ami az ingyenes Canvából kimaradt
Persze nem véletlen a már említett freemium modell, egy-két dolog azért hiányzik az ingyenes Canvából.
Ilyen például az áttetsző (transparent) háttér használatának lehetősége is, ami zavaró lehet, ha sok honlapra szánt képfájllal van dolgod. Persze léteznek erre is ingyenes eszközök az interneten, ilyen például a Lunapic. De ezeknél a Canva azért általában sokkal szebb végeredményt ad.
A Canva Pro havidíja most 13 dollár (10, ha az egész évet egyben fizeted). Ezért a pénzért kapsz 60 ezer előre elkészített designsablont, meg még több használható desing- és grafikai elemet (nem számoltam meg, de el hiszem nekik). Plusz használhatod a Brand Kit arculattervező csomagot is, sőt külön díj nélkül hozzáférhetsz a Canva színvonalas stockfotó gyűjteményéhez is.
Ha szeretnél előfizetni a Canvára, akkor megteheted ide kattintva (affiliate link).
Más ingyenes képszerkesztő programok
Ha valamiért mégsem tetszik a Canva, szerencsére egy rakás másik képszerkesztő alkalmazást is kipróbálhatsz. Íme egy lista a jól használható képszerkesztő programokról, a teljesség igénye nélkül.
Neked melyik a kedvenc képszerkesztőd?
Ha tudsz még másik képszerkesztő alkalmazást ajánlani, oszd meg a hozzászólások között!
Lósné Varga Nikoletta mondta
Kedve András!
Én is régóta használom a Canva-t és nagyon szeretem. De akárhányszor átböngésztem, nem tudtam eldönteni, hogy az így készült grafikák, kártyák, stb. értékesíthetőek-e? Tehát, hogy lehet-e őket boltban vagy webbáruházban árulni?
Válaszod előre is köszönöm!
Jobbágy András mondta
Szia!
Elméletben nem adhatsz el olyan grafikát, ami Canva sablonra épül. De ha teljesen, 100 százalékosan saját grafikát készítesz Canvával, azt értékesítheted. Részletek